Polak potrafi!

 
19 sierpnia 2014 - 12:53 | Tagi: ; ;
pralka

Każdemu z nas na pewno chociaż raz w życiu zdarzyło się, że niespodziewanie przepaliła się żarówka w domu, zatkał się zlew, zepsuła klamka czy musiał przybić gwóźdź. Zapytaliśmy Polaków o to, jak sobie radzą w takich sytuacjach. Czy są samodzielni? A może w polskich domach bez pomocy mechanika, elektryka lub hydraulika ani rusz?

Okazuje się, że trzech na czterech Polaków samodzielnie wkręciłoby żarówkę, gdyby poprzednia się przepaliła, a co dziewiąty poprosiłby o pomoc partnera lub partnerkę.

Gdy zapytamy Polaka o jego doświadczenia związane z naprawami, to okazuje się, że niejednego można by było nazwać złotą rączką lub majsterkowiczem-amatorem.

Na przykład, zarówno ponad połowa zapytanych kobiet (59%), jak i mężczyzn (66%) miała
w swoim życiu chociaż raz okazję naprawiać popsuty wisiorek czy bransoletkę. Co piąty badany (20%) deklaruje natomiast, że zdarzylo mu sie naprawić popsutą pralkę. Twierdzi tak co trzeci mężczyzna i 7% pań.

Z deklaracji badanych wynika, że pewne prace i zadania domowe są łatwiejsze dla mężczyzn, a inne dla kobiet. Bardziej „męskimi” pracami są m.in.: posługiwanie się wiertarką, przybijanie gwoździ, malowanie ścian czy udrażnianie zapchanych zlewów. Natomiast bardziej „kobiece” zadania to: pranie, rozmrażanie lodówki oraz przyszywanie guzików.

Jeśli chodzi o naprawy, to mężczyźni wiodą prym – częściej deklarują, że zdarza im się przywracać różne przedmioty na nowo do życia. Jednak prócz różnic związanych z płcią, można też zaobserwować różnice wynikające z wieku respondentów. Młodzi Polacy (15-29 lat) rzadziej niż pozostali deklarują, że zdarzyło im się wykonywać różnego typu naprawy.

Więcej informacji na ten temat w raporcie Polak potrafi, przygotowanym przez Zespół Badań Społecznych TNS Polska.