Polska spiżarnia pod lupą

 
24 października 2014 - 09:12 | Tagi: ;
sloik

Marynowane grzyby, pikle, kiszone ogórki, dżemy, powidła, kompoty – domowe przetwory to dla wielu symbol dawnych czasów, kiedy trudno było o cokolwiek na półkach sklepowych. Czy robienie przetworów wyszło już z mody? A może warzywa i owoce ze słoika nadal królują na polskich stołach? W naszym najnowszym raporcie zaglądamy do polskiej spiżarni.

Październik i listopad to ostatnie miesiące na przygotowywanie przetworów z sezonowych warzyw i owoców. Okazuje się, że w ponad połowie polskich domów robi się przetwory – różnorakie dżemy i marynaty. Co więcej, ośmiu na dziesięciu Polaków (80%) uważa, że przetwory zrobione w domu są lepsze od tych kupionych w sklepie.

Co zatem robimy? Zdecydowanym zwycięzcą są ogórki kiszone – wskazuje na nie prawie dziewięciu na dziesięciu respondentów (89%), w których domach robi się „słoiki na zimę”. Wysoko w rankingu są także dżemy, konfitury, powidła (66%), marynowane grzyby (63%) i  kompoty (55%). Kapustę kisi natomiast co trzeci Polak robiący przetwory na zimę (32%)

Po więcej szczegółów zapraszamy do raportu “W polskiej spiżarni” przygotowanego przez zespół Badań Społecznych TNS Polska.
Raport dostępny jest w Archiwum Raportów TNS Polska w usłudze “udostępnij aby pobrać”.