Woda wolna od butelek

 
4 marca 2015 - 15:51 | Tagi: ;
woda

Coraz lepiej oceniamy wodę z kranu, czasem zdarza nam się ją pić bez przegotowania i filtrowania, ale nadal pokutuje przekonanie, że jest ona niezdrowa. Co zrobić, aby mieszkańcy polskich miast przestali bać się wody z kranu?
Aby to sprawdzić, na zlecenie Fundacji Sendzimira przeprowadziliśmy badanie*postaw i przyzwyczajeń mieszkańców polskich miast (Krakowa, Łodzi i Warszawy) wobec wody z kranu oraz wody w butelkach.

94% badanych osób stwierdziło, że pije wodę codziennie lub prawie codziennie – najczęściej (74% odpowiedzi) jest to woda z butelki, głównie dlatego że jest ona postrzegana jako ogólnodostępna w sprzedaży, higieniczna i łatwiejsza w przenoszeniu. Jednocześnie, 77% osób badanych przyznało, że zdarza się im pić wodę z kranu i co więcej – ponad 80% osób dobrze i bardzo dobrze ocenia wodę, która płynie z kranu w ich domach. Dla 21% respondentów, woda z kranu nie różni się zasadniczo od wody w butelkach.

Czego więc brakuje wodzie z kranu, aby była alternatywą dla popularnych wód butelkowanych? Po pierwsze, systemu który umożliwiłby zbadanie jakości wody w danym miejscu (respondenci obawiali się o stan sieci wodociągowej, którą płynie woda do ich domów), a także kampanii informacyjnej i większej dostępności punktów do picia wody z kranu np. w formie źródeł/zdrojów w miejscach publicznych.

Istotna okazuje się też kwestia… opakowania. Woda w butelkach jest wygodna, ale respondenci zdają sobie sprawę, że nie jest to ekologiczne rozwiązanie. Zapytani o alternatywę, wskazali na butelki zwrotne – dwóch na trzech respondentów (67%) zadeklarowało, że wybierałoby wodę w takim opakowaniu i to właśnie ze względów ekologicznych.

Jak powinien funkcjonować taki system zwrotnych butelek na wodę?  Zdaniem osób badanych, najlepiej w oparciu o sieć ogólnodostępnych automatów i/lub powszechny obowiązek przyjmowania butelek zwrotnych na wodę we wszystkich sklepach.

Na podstawie badania powstał raport „Woda wolna od butelek”, który przedstawia rekomendacje Fundacji Sendzimira dla interesariuszy tematu i stanowi punkt wyjścia do szerszej dyskusji.

Wybrane wyniki badania przedstawione są także w postaci infografik poniżej:

This slideshow requires JavaScript.

*Badanie zostało przeprowadzone przez TNS Polska w styczniu 2015 roku, wśród mieszkańców Warszawy, Krakowa i Łodzi, na zlecenie Fundacji Sendzimira, w ramach projektu „Woda wolna od butelek”, promującego świadome i ekologiczne podejście do jednorazowych opakowań wśród firm, instytucji i mieszkańców polskich miast. Platformą projektu jest strona: http://woda.sendzimir.org.pl/, na której można m.in. obliczyć wpływ wody butelkowanej na środowisko, przeczytać komentarze ekspertów i ekspertek zajmujących się tematyką projektu oraz znaleźć dobre praktyki firm i instytucji na temat racjonalnego podejścia do jednorazowych opakowań. Obok strony www i badania, w projekcie pojawią się też: szkolenia stacjonarne i e-learningowe, gra miejska oraz otwarte spotkania w Krakowie, Łodzi i Warszawie.