Sen Polaków: kraina marzeń czy koszmarów?

 
7 maja 2015 - 13:34 | Tagi:
SEN

Złe czy dobre sny Polaków? Kraina marzeń czy koszmarów? Czym dla Polaków jest sen i jaką rolę pełni w naszym życiu? Odpowiedzi na te i inne pytania znalazły się w badaniu zrealizowanym przez TNS na zlecenie marki Dormeo Polska.

W badaniu zapytaliśmy m.in. o to: ile naprawdę śpi statystyczny Polak, jak postrzega sen, w jakich śpi warunkach i czy dba o prawidłową higienę snu.
Z danych wynika, że choć większość z nas śpi zazwyczaj wystarczająco długo (około 7-8 godzin), to aż dwóch na trzech Polaków cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu, a ponad połowa często odczuwa w ciągu dnia znużenie i senność. Problem leży zatem nie w ilości, a w jakości naszego snu. W głównej mierze wpływa na to częsty stres, problemy ze zdrowiem, niekomfortowe warunki spania, a także nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny snu.

Niewyspany jak Polak?

Od kilku lat docierają do nas alarmujące dane na temat zwiększającego się odsetka osób, które regularnie niedosypiają bądź cierpią na bezsenność. Jednak, jak pokazują badania, zdecydowana większość Polaków przesypia 7-8 godzin na dobę – co mieści się w zalecanej przez większość ekspertów normie. Zarówno w tygodniu, jak i w weekend tyle czasu na sen przeznacza 53% z nas. Co 10 osoba może sobie pozwolić na więcej niż 8 godzin snu w ciągu tygodnia. 30% badanych zadeklarowało, że przesypia średnio ok. 5-6 godzin dziennie w tygodniu.

Większość Polaków (74%) przyznaje, że sen jest dla nich cenny i każdą jego godzinę starają się wykorzystać jak najlepiej. Sen postrzegamy przede wszystkim jako połączenie przyjemności z biologiczną koniecznością (odpowiednio 75 % i 73%). Dla 14% respondentów sen jest swego rodzaju luksusem, na który często nie mogą sobie pozwolić.

Sen snowi nie równy

Jak wynika z badań, ponad połowa Polaków jest zazwyczaj zadowolona z jakości swojego snu. Przeciwnego zdania jest 46% osób, którym dobry sen zdarza się rzadko lub bardzo rzadko. W ramach tej grupy 4% przyznało, że nigdy nie odczuło satysfakcji z jakości snu.

Co ciekawe zarówno osoby zadowolone, jak i niezadowolone ze snu przyznają jednocześnie, że często czują się zmęczone i niewyspane zaraz po przebudzeniu (44%), a w ciągu dnia odczuwają znużenie i senność (55%). Do tego dochodzą problemy z zaśnięciem, budzenie się w środku nocy i brak komfortu podczas snu. Ogólnie, do różnych problemów ze snem przyznaje się dwóch na trzech Polaków.

Stres i problemy ze zdrowiem – wrogowie numer jeden?

W badaniu zapytaliśmy Polaków także, z czego ich zdaniem mogą wynikać sporadyczne lub częste problemy ze snem. Na pierwszym miejscu wskazywane były problemy ze zdrowiem. Tak odpowiedziało 40%. ankietowanych. Kolejnymi przyczynami były problemy lub stres w pracy (36%), a także problemy rodzinne (29%).
Stosunkowo rzadko Polacy łączą problemy ze snem, z posiadaniem niewygodnego łóżka lub materaca. Taką odpowiedź wskazał co piąty badany(21%).

Dużo mniejszą wagę przywiązujemy do przestrzegania zasad tzw. higieny snu, czyli dobrych nawyków, takich jak chociażby kładzenie się spać i wstawanie z łóżka
o mniej więcej stałej porze. Najczęstszym przewinieniem Polaków jest oglądanie telewizji przed snem – aż 70% przyznaje, że zdarza im się to bardzo często lub często. Z kolei 41% regularnie korzysta przed snem z telefonu bądź tabletu.

Sypialnia Kowalskiego – wersalka, kanapa czy łoże z baldachimem?

Oglądając seriale i gazety lifestylowe można odnieść wrażenie, że niemal każdy posiada osobną sypialnię z dużym, komfortowym łóżkiem. Jak się okazuje, na takie rozwiązanie może pozwolić sobie 62% ankietowanych. Pozostałe osoby łączą sypialnię z funkcją pokoju dziennego. Wśród ogółu badanych jedynie co czwarty Polak śpi na łóżku z ramą i materacem. Aż 55% zamiast łóżka posiada rozkładane kanapy, wersalki czy różnego rodzaju narożniki.

O badaniu:
Raport „Sen Polaków” powstał na zlecenie marki Dormeo, w oparciu o badanie CAWI przeprowadzone wśród 1000 internautów, w wieku 18 lat i powyżej. Badanie zostało zrealizowane w dniach 3-10 kwietnia 2015 roku.

Zachęcamy do zapoznania się z infografiką z wybranymi wynikami badania.

Comments are closed.