mobiSTAT - nowa jakość w badaniach mobilnych

 
15 czerwca 2015 - 13:31 | Tagi: ;
mobistat

Smartfony, tablety i komputery stały się centrum aktywności współczesnego człowieka. Mimo to sfera zachowań użytkowników tych urządzeń jest głównie badana obecnie na podstawie badań deklaratywnych. Brakuje natomiast dokładnych pomiarów, jak faktycznie są użytkowane poszczególne urządzenia, jakich wyborów użytkownicy dokonują. Właśnie dlatego powstała nowatorska aplikacja mobiSTAT – narzędzie analityczne w badaniach TNS Polska nad aktywnością użytkowników urządzeń mobilnych i PC.

Czym jest aplikacja mobiSTAT?

mobiSTAT to unikalne narzędzie do pasywnego pomiaru korzystania ze smartfonów, komputerów, tabletów, a w przyszłości wszystkich innych urządzeń posiadających system operacyjny (smart TV, smart watche i inne wearables).

Aplikacja mobiSTAT rejestruje całą aktywność użytkownika 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu nie musimy polegać na zawodnej pamięci i deklaracjach użytkowników –zbieramy informacje o faktycznym czasie korzystania, używanych usługach (SMS, rozmowy) i aplikacjach, odwiedzanych stronach internetowych oraz ilości przesyłanych danych. Celem jest jak najpełniejszy pomiar faktycznych zachowań użytkowników. To nowatorskie rozwiązanie na polskim rynku.

Aplikacja mobiSTAT nie jest inwazyjna dla urządzeń mobilnych i ich użytkowników. Respondenci po zainstalowaniu aplikacji nie odczuwają jej obecności, a wszystkie zbierane dane są anonimizowane i wykorzystywane jedynie do celów badawczych. Aktywność użytkownika wymagana jest tylko na początku badania i ogranicza się jedynie do formalności chroniących jego prywatność oraz do zainstalowania aplikacji. Można ją instalować już na trzech systemach operacyjnych: Android, iOS oraz Windows.

Kluczowe benefity

Aplikacja mobiSTAT dostarcza unikalnych danych, których od badanych osób w inny sposób nie uzyskamy – większość użytkowników aktywnie korzystających z kilku urządzeń nie jest w stanie zapamiętać wszystkiego co robili, ile razy i jak długo. Ponadto, zbierając dane przez kilka tygodni, miesięcy czy nawet lat aplikacja daje możliwość:

  • Identyfikowania indywidualnych wzorców korzystania z urządzeń, stron www, gier, aplikacji itd.
  • Obserwacji zmiany tych wzorców (np. wtedy gdy użytkownik zamierza coś kupić, kupuje lub kupił)
  • Grupowania użytkowników o podobnych wzorcach zachowań i pod wyodrębnione grupy profilowania komunikacji marketingowej.

Dane, które aplikacja mobiSTAT zbiera z telefonów komórkowych możemy podzielić na cztery grupy:

  • dane online, czyli strony internetowe, po których porusza się użytkownik oraz aplikacje, z których korzysta
  • dane offline, np. wykonywanie rozmów telefonicznych, wysyłanie SMS-ów, aplikacje offline (robienie zdjęć, korzystanie z organizera, budzika, itp.)
  • dane techniczne, tzn. takie jak: siła sygnału sieci, łączenie przez Wi-Fi czy przez sieć operatora
  • monitoring aplikacji, czyli np. instalowanie lub odinstalowanie aplikacji

Parterem technologicznym TNS Polska przy tworzeniu i rozwijaniu mobiSTAT jest firma Digital Virgo, która odpowiada za przygotowanie, wdrożenie, obsługę techniczną i doskonalenie aplikacji.

Aplikacja mobiSTAT została dotychczas wykorzystana w badaniach dla branży finansowej (mBank, Grupa PZU), a obecnie jest wykorzystywana w projekcie dla Grupy Allegro.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej skontaktuj się z nami.

Comments are closed.