8 mld zł na wyjazdy świąteczne

 
16 grudnia 2016 - 11:51 | Tagi: ;
Slajd1

Na zlecenie LOT Travel wzięliśmy pod badawczą lupę świąteczne wyjazdy Polaków. Badanie pokazało, że blisko 7 milionów Polaków deklaruje, iż w ciągu ostatnich 2 lat wyjechało z domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia, a średni koszt takiego wyjazdu wyniósł blisko 1 300 zł na osobę. Oznacza to, że na wyjazdy świąteczne w ciągu ostatnich 2 lat Polacy wydali około 8 mld złotych.

Znakomita większość wyjeżdzających Polaków (80%) spędza święta na terenie Polski, jednak co ciekawe – równie często wyjeżdżamy do rodziny, jak i korzystamy z płatnych noclegów. Co piąty wyjazd to podróż zagraniczna – głównie do krajów europejskich. Coraz popularniejsze stają się dłuższe, nawet 10-dniowe wyjazdy, obejmujące całą przerwę świąteczną. Spośród osób, które nie wyjeżdżały w okresie świątecznym w ciągu ostatnich 2 lat, ponad połowa bierze taki wyjazd pod uwagę w przyszłości.

Nie tylko z wizytą u rodziny
W ciągu ostatnich dwóch lat blisko połowa badanych (47%) wyjechało w okresie Świąt Bożonarodzeniowych, korzystając z przynajmniej jednego noclegu. Blisko co czwarta osoba (22%) stwierdziła, że w tym czasie odwiedziła i nocowała u rodziny bądź znajomych. Drugie tyle badanych (25%) przyznało, że spędziło chociaż jeden dzień okresu Świąt Bożego Narodzenia poza domem w miejscu oferującym płatne noclegi.

Badani preferują wyjazdy trwające do 10 dni – ponad połowa respondentów, którzy wyjeżdżali na święta spędzała poza domem powyżej 3 dni. Szczególnie popularne są dłuższe wyjazdy, obejmujące Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra (47%). Tyle samo respondentów wyjeżdża na same święta.

Najchętniej spędzamy święta w Polsce
8 na 10 wyjeżdżających na święta spędziło je w kraju. Wśród niewyjeżdżających, ale nieodrzucających takiego wyjazdu, wyjazd na terenie Polski rozważa nieco mniej osób (73%). Osoby wyjeżdżające za granicę najchętniej wybierają Niemcy, Włochy lub Hiszpanię. I tu – co trzeci wyjeżdżający za granicę nocujący u znajomych wybierał Niemcy jako kierunek podróży, a nocujący w hotelach/pensjonatach częściej wybierali ciepłe kraje, takie jak Hiszpania czy Włochy.
Na pierwszym miejscu najbardziej pożądanych kierunków wyjazdów w okresie świąt plasuje się Hiszpania, coraz częściej rozważamy też kierunki azjatyckie.

Jak i za ile jeździmy?
Znakomita większość wyjeżdzających zorganizowało swój wyjazd samodzielnie (80%) – taki sposób organizacji wyjazdu preferują przede wszystkim osoby między 23 a 40-tym rokiem życia. Średni koszt wyjazdu planowanego samodzielnie to blisko 1100 zł na osobę, zaś w przypadku wyjazdów organizowanych za pośrednictwem biura podróży to około 3 200 złotych. W tym drugim przypadku najczęściej wybieraną opcją był pobyt wraz ze śniadaniem i obiadokolacją.

Osoby badane najczęściej planowały swoje wyjazdy świąteczne około miesiąca wcześniej – co trzeci respondent organizujący wyjazd samodzielnie, planował go od miesiąca do dwóch miesięcy przed wyjazdem. Niespełna jedna trzecia osób zaczęła planować wyjazd nieco później, bo od dwóch tygodni do miesiąca przed wyjazdem.

Dlaczego zostajemy w domu?
Większość niewyjeżdżających, ale nieodrzucających wyjazdów w okresie Bożonarodzeniowym, zostaje w domu ze względu na tradycję rodzinną (62%). Kobiety i osoby młodsze (23-30 lat) częściej kierują się powodami finansowymi.

Badanie zostało przeprowadzone wśród osób w wieku 23-59 lat, N=1323