750 970 osób, czyli Szlachetna Paczka 2016 w liczbach

 
26 stycznia 2017 - 11:16 | Tagi: ; ;
paczka

Od wielu lat wspieramy Szlachetną Paczkę – na co dzień badawczo, realizując dedykowane projekty badawcze oraz dostarczając rekomendacje, pozwalające efektywniej realizować projekty pomocowe, a w listopadzie i grudniu – rzeczowo, robiąc paczki dla rodzin w potrzebie. Za nami kolejna, XVI już edycja Szlachetnej Paczki. Zobaczcie jej efekty!Prezenty trafiły do 18 960 rodzin w potrzebie, a blisko 1 000 rodzin otrzymało dodatkowo wsparcie specjalistyczne, m.in. w postaci pomocy lekarskiej lub prawnej.

Pracę 11 tys. 105 wolontariuszy organizowało 645 lokalnych liderów. Między 9 a 11 grudnia w blisko 700 miejscach w całej Polsce darczyńcy dostarczyli do magazynów przygotowane przez siebie paczki. Następnie wolontariusze udali się z prezentami do ubogich rodzin.

Paczka 2016 w liczbach

18 960 – liczba rodzin, które otrzymały pomoc

47 422 569 zł – łączna wartość przekazanej pomocy w paczkach

750 970 – liczba połączonych osób

2 501 zł – średnia wartość paczek dla jednej rodziny

35 – średnio tyle osób przygotowywało pomoc dla jednej rodziny

main_infografika-paczka-w-liczbach-2016

Pomoc w Polsce nie była jednorodna. Np. w Sieradzu prezenty dla jednej rodziny robiły średnio 162 osoby, a rekordowym darczyńcą została nauczycielka z Warszawy, która przygotowała pomoc dla 19 rodzin!

W tych rejonach, gdzie było więcej potrzebujących niż darczyńców, z pomocą spieszyły inne miasta.  W Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Gliwicach, Tychach, Katowicach i Wrocławiu powstały tzw. magazyny zastępcze, które obsługiwały odbiór paczek do innych rejonów. To z nich w sobotę w całą Polskę wyjechało 29 tirów, by dowieźć prezenty do innych rejonów Polski, m.in. na Warmię, Podlasie oraz do województw świętokrzyskiego i lubelskiego.

Paczka 500+

Wolontariusze w tym roku musieli zmienić metodologię poszukiwania potrzebujących ze względu na Program 500+. Do projektu zostało włączonych prawie dwa razy mniej rodzin wielodzietnych niż w roku poprzednim. “Dzięki temu mogliśmy szerzej docierać np. do osób starszych i samotnych. Wprowadziliśmy także nową kategorię: Start w samodzielność i od tego roku docieramy ze wsparciem np. do absolwentów domu dziecka, czy domu samotnej matki ‒ mówi ks. Jacek Wiosna Stryczek. ‒ Nowością w Paczce jest również to, że wolontariusze wrócą do rodzin potrzebujących w Nowym Roku, aby uczyć ich zaradności  i przedsiębiorczości w życiu.”

Wciąż można pomóc

Na dołączenie do Szlachetnej Paczki nie jest za późno. Wciąż można wesprzeć nas finansowo lub ufundować Indeks dla dziecka w ramach Akademii Przyszłości, czy wpłacić 1% ramach rocznego rozliczenia podatkowego.

Zobacz także:

15 niestamowitych historii Szlachetnej Paczki 2016
13 najbardziej wzruszajacych prezentów
Raport  Kantar Public “Znajomość organizacji dobroczynnych”