Badanie exit poll TNS Polska dla TVP Info i TVN 24 - dane po zamknięciu lokali wyborczych

 

Poniżej prezentujemy wyniki badania exit poll TNS Polska dla TVP Info i TVN24; dane po zamknięciu lokali wyborczych. Wyniki zostały opublikowane przez TVP Info i TV24 o godz. 21:30.

Frekwencja wyborcza: 27,2

Za odwołaniem prezydent: 93,8

Przeciw odwołaniu prezydent: 6,2

Prosimy, aby planując swe publikacje (szczególnie poniedziałkowe publikacje w mediach drukowanych), wzięli Państwo pod uwagę końcowe wyniki raportowane przez TNS Polska. Spodziewać się ich należy ok. godz. 24:00.

Informacje o kolejnych korektach szacunku wyniku wyborów będziemy publikować na bieżąco, będzie je można znaleźć na stronie www.tnsglobal.pl od momentu opublikowania wyników na antenach TVP Info oraz TVN 24.


Informacje o badaniu typu exit poll:
Badanie typu exit poll było realizowane przez TNS Polska przed 150 reprezentatywnie dobranymi komisjami wyborczymi. W badaniu wzięło udział około 15 000 respondentów. Średni błąd pomiaru w badaniu może wynieść około 2 pkt. proc.

Zasady badania exit poll:
Ankieterzy TNS Polska zapraszają do wzięcia udziału w badaniu osoby wychodzące z lokali wyborczych. Wybrane osoby proszone są o samodzielne wypełnienie ankiety, która zawiera pytania o to jak respondent (wyborca) zagłosował w referendum, o wybrane poprzednie zachowania wyborcze oraz o ogólną charakterystykę społeczno-demograficzną. Wypełnione samodzielnie kwestionariusze respondenci wrzucają następnie do specjalnie oznakowanych urn. Badania typu exit poll niosą ze sobą najmniejsze ryzyko błędu, bowiem nie ma w nich już miejsca na nieścisłości wynikające z ewentualnych zmian preferencji pomiędzy momentem udziału w badaniu, a oddaniem głosu. W przeciwieństwie do tzw. sondaży przedwyborczych, które są badaniem intencji wyborczych, w badaniu typu exit poll respondenci są pytani o to, jak faktycznie głosowali.