MOP Monitor Opinii Publicznej

Wybierz kategorię tematyczną, zakres dat i zobacz, jak na przestrzeni lat zmieniały się opinie i poglądy Polaków.

Preferencje partyjne

Treść pytania: Na kandydata/kandydatkę której partii lub ugrupowania odda Pan(i) swój głos w tych wyborach?

Poniżej prezentujemy wyniki poparcia dla poszczególnych partii politycznych od 2011 roku. Automatycznie pokazują się wykresy dla trzech partii o najwyższym poparciu. Jeśli chcesz zobaczyć wyniki innych partii, wciśnij kropkę przy jej nazwie. Na wykresie możesz zobaczyć wyniki jednej lub kilku partii – w zależności od tego, ile kropek wybierzesz. W zakładce na dole możesz również wybrać sposób procentowania wyników – z uwzględnieniem odpowiedzi „trudno powiedzieć” lub bez. Grupa osób, które nie wiedzą, na kogo zagłosują jest stosunkowo duża. Bywa, że nawet co czwarty wyborca nie jest zdecydowany, na kogo oddałby głos. Między innymi dlatego wyniki sondaży preferencji przeważnie prezentowane są z uwzględnieniem w podstawie procentowania odpowiedzi „trudno powiedzieć”.  

Kliknij, by dowiedzieć się więcej o preferencjach partyjnych Polaków.

Sytuacja w kraju

Treść pytania: Czy Pana(i) zdaniem, ogólnie rzecz biorąc, sprawy w Polsce idą w dobrym czy złym kierunku?

TNS Polska co miesiąc przeprowadza badanie nastrojów społecznych. Na wykresie poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytanie dotyczące kierunku biegu spraw w Polsce. Pozostałe tematy, o które pytamy Polaków, to: ocena stanu polskiej gospodarki, prognoza zmian sytuacji materialnej ludności w ciągu najbliższych trzech lat, a także ocena możliwości znalezienia pracy w Polsce.

Kliknij, by dowiedzieć się więcej o aktualnych nastrojach społecznych Polaków.

Ocena Rządu

Treść pytania: Jak, ogólnie rzecz biorąc, ocenia Pan(i) działalność rządu?

TNS Polska co miesiąc monitoruje opinie Polaków na temat działalności rządu, premiera i prezydenta. Wybierz zakres dat „wszystko” i zobacz, jak ocenialiśmy działalność poszczególnych rządów.

Kliknij, by dowiedzieć się więcej o aktualnych ocenach pracy rządu, premiera i prezydenta.

Ocena Premiera

Treść pytania: Jak się Panu(i) wydaje, czy …. dobrze wypełnia obowiązki premiera?

Od 1989 roku systematycznie monitorujemy oceny pracy premiera. W tym czasie urząd ten sprawowało 15 osób. Dotychczas najlepiej ocenianym premierem był Tadeusz Mazowiecki – w styczniu 1990 roku 84% Polaków oceniło, że dobrze wypełniał on swoje obowiązki.

Kliknij, by dowiedzieć się więcej o aktualnych ocenach pracy rządu, premiera i prezydenta.

Ocena Prezydenta

Treść pytania: Czy, Pana(i) zdaniem, …. dobrze wypełnia obowiązki prezydenta?

Nasz pierwszy pomiar dotyczący oceny pracy prezydenta sięga 1994 roku. Spośród wszystkich urzędujących dotychczas prezydentów Aleksander Kwaśniewski był najlepiej ocenianym prezydentem, nawet pod koniec swojej drugiej kadencji.

Kliknij, by dowiedzieć się więcej o aktualnych ocenach pracy rządu, premiera i prezydenta.

Ocena netto

Poniższy wykres zestawia oceny sytuacji w kraju, działalności rządu, pracy premiera i prezydenta. Przedstawione wartości to różnica ocen pozytywnych i negatywnych (ocena netto). 

Frekwencja

Treść pytania: Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory do Sejmu, to czy wziąłby Pan / wzięłaby Pani w nich udział?

Deklaracje udziału w wyborach są zmienne. Na poziom deklarowanej frekwencji wpływają różne czynniki. Porównując wyniki badań realizowanych bezpośrednio przed wyborami – z wynikami tych wyborów – można stwierdzić, że frekwencja wyborcza zbliżona jest do odsetka osób zdecydowanie potwierdzających zamiar głosowania. Kumulowanie odpowiedzi „zdecydowanie tak” i „raczej tak” jest niewłaściwe, gdyż może błędnie sugerować zawyżoną frekwencję – w przeszłości frekwencja kształtowała się na poziomie dużo niższym niż suma obu odpowiedzi pozytywnych.

Preferencje partyjne

Preferencje partyjne

Sytuacja w kraju

Sytuacja w kraju

Ocena Rządu

Ocena Rządu

Ocena Premiera

Ocena Premiera

Ocena Prezydenta

Ocena Prezydenta

Ocena netto

Ocena netto

Frekwencja

Frekwencja


Nota metodologiczna:

Wyniki przedstawione na powyższych wykresach pochodzą z comiesięcznych badań prowadzonych w ramach serwisu sondażowego Kantar Public. Badania te są realizowane techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów (CAPI) na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie co najmniej 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.
Zobacz Archiwum Raportów Społecznych, gdzie w jednym miejscu gromadzimy najświeższe raporty Kantar Public, (dawniej Zespołu Badań Społecznych TNS Polska) oraz archiwalne raporty TNS OBOP i TNS Pentor.

Aktualny komentarz:

04/09/2018

Nastroje społeczne Polaków

Po lipcowym pogorszeniu nastrojów społecznych okazało się, że sierpień nie przyniósł poprawy. Nieznaczne wahania wyników wskazują bardziej na powstawanie krytycznego trendu niż zapowiedź nowej fali optymizmu. Widać pewną polaryzację – z jednej strony wzrasta liczba osób spodziewających się pogorszenia, ale także przybywa tych, którzy sądzą, że w ciągu najbliższych trzech lat sytuacja materialna ludzi w Polsce poprawi się. Z jednej strony czas wakacji, odpoczynku, nastraja pogodnie, a aura sprzyja wypoczywającym. Z drugiej strony anomalia pogodowe zapowiadają trudną sytuację w rolnictwie. Gospodarka rozwija się, stopa bezrobocia osiąga rekordowo niski poziom, jednocześnie oczekiwania pracowników dotyczące miejsc pracy rosną i aspiracje zawodowe wychodzą poza znalezienie jakiejkolwiek pracy. Pracodawcy natomiast narzekają na brak rąk do pracy i coraz chętniej sięgają po pracowników z dalekiej Azji czy bliższej Ukrainy. Przed nami czas kampanii samorządowej. Sztaby wyborcze z pewnością sięgną po różne argumenty. Czy przeważą te, które będą odnosić się do optymistycznych ocen, czy też pesymistyczne wizje i krytyczne podsumowania?

Ocena działalności rządu, premiera i prezydenta

Od kilku miesięcy obserwujemy, jak wyczerpuje się kredyt zaufania do premiera. Osoby wcześniej niezdecydowane, jak go ocenić, coraz częściej wystawiają złe oceny. Mateusz Morawiecki rozczarował przede wszystkim wyborców PO i Kukiz’15. Jego działania niezmiennie trafiają za to do osób popierających partię rządzącą. Prezydent Andrzej Duda jeszcze w kwietniu tego roku miał o 20 punktów procentowych więcej ocen dobrych niż złych. Obecnie przewaga jego zwolenników nad krytykami stopniała do 5 punktów procentowych. Podobnie jak premier, prezydent stracił poparcie wśród zwolenników PO i Kukiz’15, a utrzymał wśród wyborców PiS. Gorzej oceniają go także osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy największych miast.

Preferencje partyjne Polaków

Sezon wakacyjny w pełni, ale politycy nie odpoczywają. Zbliża się poważna próba sił –
wybory samorządowe, które odbędą się 21 października. Właściwa kampania dopiero przed nami, chociaż w wielu miastach kandydaci toczą boje już od kilku miesięcy. Komu Polacy powierzą pieczę w samorządach, tego jeszcze nie wiemy. Natomiast, gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory do Sejmu, to układ na scenie politycznej nie zmieniłby się radykalnie. Nadal Prawo i Sprawiedliwość zdobywa najwyższe poparcie (nieznaczny wzrost w stosunku do wyniku z lipca, ale strata w stosunku do wyniku wyborczego w 2015 roku). Drugą pozycję zajmuje Platforma Obywatelska, która w ostatnich miesiącach odbudowuje swój potencjał i ma wynik lepszy niż w poprzednim miesiącu i lepszy niż w wyborach 2015. Trzecie miejsce zajmuje w tym miesiącu Kukiz’15, chociaż w porównaniu z rezultatem z poprzedniego miesiąca oraz wynikiem wyborczym teraz ma niższe notowania. Na potencjalnej „arenie” sejmowej utrzymuje się SLD. Powróciła także Nowoczesna, która ma wynik lepszy niż w lipcu, ale do rezultatu z wyborów 2015 jeszcze jej trochę brakuje. W granicach progu wyborczego cyrkuluje poparcie Polskiego Stronnictwa Ludowego, wiadomo jednak, że zwykle partia ta bywa w sondażach niedoszacowana. Ciekawe, w jakim stopniu kampania wyborcza do samorządów
wpłynie na rezultaty preferencji sejmowych.

Kantar Public

Zapytaj eksperta

Twoje imię i nazwisko (wymagane)

Twój e-mail (wymagane)

Temat

Twoja wiadomość