MOP Monitor Opinii Publicznej

Wybierz kategorię tematyczną, zakres dat i zobacz, jak na przestrzeni lat zmieniały się opinie i poglądy Polaków.

Preferencje partyjne

Treść pytania: Na kandydata/kandydatkę której partii lub ugrupowania odda Pan(i) swój głos w tych wyborach?

Poniżej prezentujemy wyniki poparcia dla poszczególnych partii politycznych od 2011 roku. Automatycznie pokazują się wykresy dla trzech partii o najwyższym poparciu. Jeśli chcesz zobaczyć wyniki innych partii, wciśnij kropkę przy jej nazwie. Na wykresie możesz zobaczyć wyniki jednej lub kilku partii – w zależności od tego, ile kropek wybierzesz. W zakładce na dole możesz również wybrać sposób procentowania wyników – z uwzględnieniem odpowiedzi „trudno powiedzieć” lub bez. Grupa osób, które nie wiedzą, na kogo zagłosują jest stosunkowo duża. Bywa, że nawet co czwarty wyborca nie jest zdecydowany, na kogo oddałby głos. Między innymi dlatego wyniki sondaży preferencji przeważnie prezentowane są z uwzględnieniem w podstawie procentowania odpowiedzi „trudno powiedzieć”.  

Kliknij, by dowiedzieć się więcej o preferencjach partyjnych Polaków.

Sytuacja w kraju

Treść pytania: Czy Pana(i) zdaniem, ogólnie rzecz biorąc, sprawy w Polsce idą w dobrym czy złym kierunku?

TNS Polska co miesiąc przeprowadza badanie nastrojów społecznych. Na wykresie poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytanie dotyczące kierunku biegu spraw w Polsce. Pozostałe tematy, o które pytamy Polaków, to: ocena stanu polskiej gospodarki, prognoza zmian sytuacji materialnej ludności w ciągu najbliższych trzech lat, a także ocena możliwości znalezienia pracy w Polsce.

Kliknij, by dowiedzieć się więcej o aktualnych nastrojach społecznych Polaków.

Ocena Rządu

Treść pytania: Jak, ogólnie rzecz biorąc, ocenia Pan(i) działalność rządu?

TNS Polska co miesiąc monitoruje opinie Polaków na temat działalności rządu, premiera i prezydenta. Wybierz zakres dat „wszystko” i zobacz, jak ocenialiśmy działalność poszczególnych rządów.

Kliknij, by dowiedzieć się więcej o aktualnych ocenach pracy rządu, premiera i prezydenta.

Ocena Premiera

Treść pytania: Jak się Panu(i) wydaje, czy …. dobrze wypełnia obowiązki premiera?

Od 1989 roku systematycznie monitorujemy oceny pracy premiera. W tym czasie urząd ten sprawowało 15 osób. Dotychczas najlepiej ocenianym premierem był Tadeusz Mazowiecki – w styczniu 1990 roku 84% Polaków oceniło, że dobrze wypełniał on swoje obowiązki.

Kliknij, by dowiedzieć się więcej o aktualnych ocenach pracy rządu, premiera i prezydenta.

Ocena Prezydenta

Treść pytania: Czy, Pana(i) zdaniem, …. dobrze wypełnia obowiązki prezydenta?

Nasz pierwszy pomiar dotyczący oceny pracy prezydenta sięga 1994 roku. Spośród wszystkich urzędujących dotychczas prezydentów Aleksander Kwaśniewski był najlepiej ocenianym prezydentem, nawet pod koniec swojej drugiej kadencji.

Kliknij, by dowiedzieć się więcej o aktualnych ocenach pracy rządu, premiera i prezydenta.

Ocena netto

Poniższy wykres zestawia oceny sytuacji w kraju, działalności rządu, pracy premiera i prezydenta. Przedstawione wartości to różnica ocen pozytywnych i negatywnych (ocena netto). 

Frekwencja

Treść pytania: Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory do Sejmu, to czy wziąłby Pan / wzięłaby Pani w nich udział?

Deklaracje udziału w wyborach są zmienne. Na poziom deklarowanej frekwencji wpływają różne czynniki. Porównując wyniki badań realizowanych bezpośrednio przed wyborami – z wynikami tych wyborów – można stwierdzić, że frekwencja wyborcza zbliżona jest do odsetka osób zdecydowanie potwierdzających zamiar głosowania. Kumulowanie odpowiedzi „zdecydowanie tak” i „raczej tak” jest niewłaściwe, gdyż może błędnie sugerować zawyżoną frekwencję – w przeszłości frekwencja kształtowała się na poziomie dużo niższym niż suma obu odpowiedzi pozytywnych.

Preferencje partyjne

Preferencje partyjne

Sytuacja w kraju

Sytuacja w kraju

Ocena Rządu

Ocena Rządu

Ocena Premiera

Ocena Premiera

Ocena Prezydenta

Ocena Prezydenta

Ocena netto

Ocena netto

Frekwencja

Frekwencja


Nota metodologiczna:

Wyniki przedstawione na powyższych wykresach pochodzą z comiesięcznych badań prowadzonych w ramach serwisu sondażowego Kantar. Badania te są realizowane techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów (CAPI) na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie co najmniej 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.
Zobacz Archiwum Raportów Społecznych, gdzie w jednym miejscu gromadzimy najświeższe raporty Kantar oraz archiwalne raporty TNS OBOP i TNS Pentor.

Aktualny komentarz:

13/06/2019

Nastroje społeczne Polaków

W przededniu wyborów europejskich nastroje utrzymują się na podobnym poziomie, jak w poprzednich miesiącach. Najwyraźniej komunikaty z prowadzonej przez opozycję kampanii nie przekonują Polaków na tyle, by zmienili swój sposób patrzenia na sytuację w kraju. A jednocześnie kolejne obietnice partii rządzącej też nie wpływają na jej ocenę. Warto zauważyć, że wyborcy PiS są niemal powszechnie zadowoleni z obecnej sytuacji i nie mają powodu do zmiany swoich politycznych preferencji. Najmniej zadowoleni są natomiast wyborcy PO i w mniejszym stopniu Wiosny, PSL i Kukiz’15. PiS poszukuje wyborców na wsiach i tam rzeczywiście zadowolenie z sytuacji w kraju jest wyższe, choć co ciekawe optymistami są także mieszkańcy dużych miast, nawet jeśli poparcie dla partii rządzące jest w nich niższe.

Ocena działalności rządu, premiera i prezydenta 

Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego – jesteśmy więc na „ostatniej prostej” kampanii wyborczych. Choć komitety wyborcze nie słabną w staraniach, by zdobyć wyborców, to ta atmosfera wydaje się nie wpływać, lub wpływać jedynie nieznacznie, na oceny rządu, premiera, czy prezydenta. W przekroju na deklarowane poparcie dla określonych partii zwrócić można uwagę zarówno na konsekwentne poparcie wyborców Prawa i Sprawiedliwości dla instytucji władzy, a jednocześnie na odmienne poglądy wyborców partii wchodzących w skład Koalicji Europejskiej. Podczas gdy wyborcy Platformy Obywatelskiej mają zdecydowanie negatywne opinie, wśród osób deklarujących poparcie dla Polskiego Stronnictwa Ludowego częściej można znaleźć osoby, które mają dobrą opinię na temat działalności rządu, premiera i prezydenta. W tej kwestii poglądy wyborców PSL-u są bardziej zbieżne z opiniami elektoratu Kukiz’15. Nasuwa się więc pytanie: czy Koalicja Europejska, mając w składzie partie o tak różnorodnych, pod względem poglądów, elektoratach, zmobilizuje swoich wyborców do oddania głosu na kandydatów z ich komitetu wyborczego? Czy Prawo i Sprawiedliwość będzie mogło w nadchodzących wyborach liczyć na podobną konsekwencję swoich wyborców? Tego dowiemy się z całą pewnością już w niedzielę

Preferencje partyjne Polaków

W tym miesiącu Prawo i Sprawiedliwość pozostaje liderem, zarówno wyborczego rankingu w głosowaniu do Sejmu, jak i do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska nie pokonała dystansu dzielącego ją od potencjalnego zwycięzcy. Warto zwrócić uwagę, że w ostatnim czasie przybywa zwolenników Konfederacji i to właśnie ten komitet może być „czarnym koniem” nadchodzących wyborów europejskich. Należy podkreślić, że w tym miesiącu polityczne wybory respondentów są bardziej skrystalizowane niż miesiąc temu. Znacząco zmalał odsetek osób niezdecydowanych na kogo oddać głos. W wyborach europejskich jest to spadek o 9 punktów, a w wyborach do Sejmu – o 5 punktów. Nadal jednak ponad 10% planujących udział w głosowaniu nie podjęło decyzji, kogo wybrać. Chociaż należy pamiętać, że badanie sondażowe rejestruje stan opinii publicznej w momencie pomiaru, to porównując wyniki wyborów z przeszłości i sondażowe poparcie różnych partii, można stwierdzić, że w badaniach prowadzonych za pomocą wywiadów bezpośrednich wynik Prawa i Sprawiedliwości bywa zawyżony. Mimo tego, że już za tydzień będziemy wybierać europosłów, to jednak w ostatnich dniach dyskusje w przestrzeni medialnej oraz w różnych gremiach zostały zdominowane przez kwestie wywołane filmem braci Sekielskich  „Tylko nie mów nikomu”. Czy emisja tego filmu będzie miała wpływ na to, jak w nadchodzących wyborach zagłosują Polacy? Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w naszym sondażu. Realizacja badania rozpoczęła się jeszcze przed emisją filmu. Nie wiemy, ilu respondentów zobaczyło film przed wizytą ankietera. Trudno także stwierdzić czy, a jeśli tak, to w jakim stopniu, film będzie oddziaływał na zachowania wyborcze Polaków.

Kantar

Zapytaj eksperta

Twoje imię i nazwisko (wymagane)

Twój e-mail (wymagane)

Temat

Twoja wiadomość